kaczki krzyżówki

Spytałam dziś przy śniadanku Kulkę czy chciałaby pojechać do kaczuszek. „Tać tać!” – (tak tak!) odpowiedziała bez sekundy zastanowienia. Obiecałam, że zaraz po śniadanku do nich pojedziemy, ale nie było już mowy o kontynuacji jedzenia owsianki. „Ta ta ta! Ta ta ta!” – co dosłownie znaczy KWA KWA KWA! Nie dała się przekonać, że poczekają na nas, a ona dzięki śniadanku będzie miała dużo siły na zabawę w parku.

Kaczuszki widziała już nie raz, stąd entuzjazm, w ogóle są to chyba jej ulubione zwierzęta. No ale cóż to za kaczuszki…

Kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos), bo o niej mowa to ptak spotykany praktycznie na całym obszarze naszego kraju. Można go zaobserwować w okolicy rzek, jezior, stawów i innych zbiorników wodnych. Jest ptakiem wędrownym, co oznacza, że przylatuje do nas na wiosnę by wyprowadzić legi – czyli zbudować gniazdo, w nim złożyć jaja, z których następnie wylęgną się pisklęta. Później, jesienią odlatuje do ciepłych krajów. Krzyżówki zamieszkujące miasta często nie odlatują na zimę. Dokarmiane przez ludzi nie mają problemu ze znalezieniem pokarmu w zimie.

Kulka w ekspresowym tempie nauczyła się odróżniać samicę krzyżówki od samca. Różnią się one wyglądem, ale nie tylko, ich kwakanie także brzmi inaczej.

Mama kaczka czyli samica ma ubarwienie brązowo – pomarańczowe, pióra układają się niczym łuski u ryby. Ma pomarańczowy dziób, ciemny na wierzchu, a przez oko przechodzi ciemna przepaska. Podobną przepaskę na oczach mają pisklęta – małe dzidzia kaczki 🙂

kaczka krzyżówka samica

Tata kaczor – samiec krzyżówki jest o wiele bardziej kolorowy niż samica. Ma on zieloną błyszczącą głowę i żółty dziób. Cechuje go ruda pierś i biała „obroża” na szyi. Skrzydła są brązowe, miejscami szare.

kaczka krzyżówka tata kaczor

Kaczki żywią się roślinami, głównie wodnymi oraz drobnymi zwierzętami zamieszkującymi tereny wodne.

Kaczki żyjące w miastach dokarmiane są przez ludzi najczęściej chlebem. Niestety chleb w nadmiarze im szkodzi, więc jeśli chcecie karmić kaczki wybierzcie surowe, drobno pokrojone warzywa czy ziarna zbóż. Podobno w  sklepach można kupić gotowe mieszanki do karmienia ptactwa wodnego – a takim właśnie są krzyżówki.

Kulka już nie może doczekać się dzidzia kaczek, ciekawa jestem czy sprostają jej oczekiwaniom 🙂